W dzisiejszym poście mam dla Was trochę o moim życiu po przeprowadzce do Danii:)
Kiedy razem z moją rodzinką zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę do Danii w 2018 roku, jednym z pierwszych kroków było aplikowanie do liceum. Mój tata, który był już w kraju przez kilka miesięcy znalazł "gymnasiet" (Duńskie liceum) blisko jego pracy, które naprawdę świetnie się prezentowało i zaproponował, żebym to właśnie tam aplikowała. Przygotowałam potrzebne papiery i aplikowałam. Ulżyło mi gdy dostałam maila potwierdzającego, że się dostałam.
Przeprowadziliśmy się do Danii we wrześniu i wtedy też zaczęłam szkołę - miesiąc później niż wszyscy (Szkoły w Danii zaczynają się około trzeciego tygodnia sierpnia).
Wybranie IB było tak naprawdę moją jedyną opcją jako że przeprowadzałam się do kraju w którym język jest mi nie znany, i mając dużą część mojej wcześniejszej edukacji po angielsku. Zdecydowałam się najpierw aplikować do pre-IB jako wstępne przygotowanie do samego IB, i to zdecydowanie była najlepsza decyzja jaka mogłam wtedy podjąć. 15-letnia ja nie byłaby jeszcze gotowa na IB.
Tak naprawdę to nie wiedziałam czego się spodziewać kiedy zaczynałam. "Poznam fajnych ludzi?", "Dam sobie radę z materiałem?", "Czy wszystko się ułoży w nowym kraju?" to tylko kilka pytań, które sobie zadawałam.
Miałam to szczęście że trafiłam do wspaniałej klasy, gdzie od początku otaczali mnie super ludzie. Swój pierwszy dzień pamiętam jak przez mgłę - wszystkie wspomnienia są zamglone jako że byłam dość przytłoczona i oszołomiona (w dobrym sensie;) Byłam zaskoczona przyjaźnie nastawionym środowiskiem i jak mili wszyscy byli.
Przedmioty w IB
Co mi się podoba w IB to wolny wybór przedmiotów. Mimo że wszyscy zaczynamy od tych samych podstaw, to potem rozdzielmy się w nasze własne kombinacje przedmiotów. WF i Historia były obowiązkowe w Pre-IB, ale w IB1/2 już nie. Różne sekcje wyboru to między innymi: Individuals & Societies, Business, Science and Creative.
O moim własnym wyborze często mówię jako Societies-Cretaive (Humanistyczno-Kreatywne), i muszę powiedzieć że mam chyba jedną z najdziwniejszych kombinacji możliwych.
Przedmioty które wybrałam na moją Maturę Międzynarodową (IB) to: Angielski A lan-lit HL (rozszerzenie), Hiszpański podstawowy, Geografia HL, Environmental Studies and Societies (taka mieszanka Biolki z Geografią), Matmę HL, Plastykę HL i Duński podstawowy (plus obowiązkowe TOK (Teoria wiedzy) - które kończy się w Styczniu IB2). Mimo że IB nie jest łatwe z założenia to ja zdecydowanie sprawiłam żeby było jeszcze trudniejsze mając 4 rozszerzenia (zazwyczaj oczekują 3) i dodatkowy przedmiot (Hiszpański). Czasami się w sumie zastanawiam czemu to sobie zrobiłam, bo nie przepadam mieć więcej zadane niż potrzeba, ale przypuszczam że chciałam uzyskać jak najwięcej z mojego czasu w liceum.
IB pozwala na różne kombinacje, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Wybierając IB warto mieć pod uwagą, że mówi się, że jest ono trudniejsze niż inne programy nauczania. Jest mnóstwo prac, terminów i presji. Są prace które są oceniane w szkole, ale są też takie które wysyła się do oficjalnego biura IB.
Przez Koronę większość z moich prac końcowych zostało przesuniętych z IB1 na IB2 wywierając dużo presji (wielu się to przytrafiło).
Muszę przyznać że mieć przynajmniej połowę IB online nie było spełnieniem marzeń, ale definitywnie pomagało z dyscypliną i pozwoliło na trochę luźniejszy plan dnia.
Życie socjalne
Ale oczywiście IB nie jest tylko o nauce! (Przed Koroną) mieliśmy mnóstwo imprez i aktywności kiedy mogliśmy spędzać czas w przyjaciółmi i uczniami innych programów w szkole (Dzień sportu to jeden z przykładów:)) Mój rocznik to 125 studentów z dookoła świata, i mimo że jesteśmy podzieleni na 5 mniejszych klas (klasy CAS) to i tak spędzamy przerwy razem w części wspólnej - toteż wszyscy się znamy! A także większość lekcji mamy z innymi ludźmi.
IB może być wiązane z dużą ilością pracy, ale jest wykonalne, I jestem bardzo szczęśliwa że dołączyłam do tego międzynarodowego społeczeństwa♡
~ Dominika
a tu ten sam post ale po angielsku: My Journey with IB in Denmark :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz